WESOŁYCH ŚWIĄT
SŁONECZNEJ WIOSNY

Autor Wątek: Eko-śmieci dla Szczecina  (Przeczytany 2294 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline woti

• rybak, ale nie tylko
  • Administrator
  • Ekspert
  • A ja na to: 10
  • Niech po mnie zostanie coś oprócz debetu.
    • absolwentar
Eko-śmieci dla Szczecina
« dnia: 28-02-2014, godz. 17:47 »
Polska i szczecińska gospodarka odpadami może i musi spełniać surowe normy UE – bo tylko wtedy ominą nas drakońskie kary za niefrasobliwe usuwanie śmieci. I to właśnie przypomnienie dedykuję Prezydentowi Miasta Szczecin oraz władzom Pomorza Zachodniego.
W Polsce opracowano i sprawdzono w praktyce system segregacji śmieci domowych w systemie MPSZOK. Teraz wystarczy szerzej go rozpropagować i stosować. Dobrym przykładem jest Nakło, gdzie mieszkańcy nie składają w domu śmieci do kilku pojemników, lecz jedynie do dwóch – a potem „suche” odpady odnoszą do małych „kiosków”, w których dokładnie segregują je przygotowani do tego pracownicy. To się opłaca! To musi się sprawdzić w dużych miastach, gdzie są nie tylko kamienice i „bloki” kilkupiętrowe, lecz wieżowce i zwarte osiedla (chodzi o zmniejszenie odległości do MPSZOK). W dużych miastach ten system może zadziałać nawet lepiej i taniej niż w małym Nakle.
Czy ma nas pocieszać fakt, że gorzej od nas radzą sobie z odpadami Rumuni, Bułgarzy, mieszkańcy państw bałtyckich oraz Grecy, Cypryjczycy i Maltańczycy? Nie! Bo w „cywilizowanych krajach” Europy Zachodniej, choć produkuje więcej odpadów – dzięki recyklingowi odzyskuje się znacznie więcej: w Niemczech 45 proc. odpadów, w Belgii – 40 proc., w Irlandii – 35 proc. Najwięcej możemy nauczyć się od Skandynawów: w Sztokholmie śmieci są źródłem ok. 15 proc. energii elektrycznej i ciepła. Szwedzi słyną z prawidłowej segregacji śmieci u źródła, czyli przez gospodarstwa domowe, co sprawia, że aż 45 proc. produkowanych odpadów wykorzystywanych jest do recyklingu. Jedynie 4 proc. odpadów zostaje zdeponowanych na wysypiskach.
Więcej: http://forum2014.szczecin.pl/2014-02-28/smieci-do-poprawek/
Absolwenci - łączcie się!

Offline ZenobiKenobi

• Przyjaciel
  • **
  • A ja na to: 0
  • ABSOLWENTAR moim forum
Odp: Eko-śmieci dla Szczecina
« Odpowiedź #1 dnia: 12-04-2016, godz. 15:54 »
Oj warto byłoby ze śmieciami zrobić porzadek, warto